
Kalorický nadbytek pro růst svalů: kolik jíst, aby nerostl hlavně tuk

Chceš nabírat svaly, ale při posledním objemu ti rostl hlavně pas? Vyšší příjem energie může růst svalů podpořit, jenže samotné přidávání jídla nestačí. Rozhoduje, odkud začneš, jak rychle přibíráš a co se děje s výkonem. Ukážu ti, jak si stanovit udržovací příjem, zvolit rozumný kalorický nadbytek a po několika týdnech poznat, jestli kalorie přidat, ubrat, nebo zatím nic neměnit.
Rychlá odpověď:
Pro kontrolované nabírání svalů může být vhodným začátkem kalorický nadbytek přibližně 100–300 kcal denně nad skutečným udržovacím příjmem. Nejde ale o univerzální pravidlo. Sleduj alespoň 2–3 týdny průměrnou hmotnost, obvod pasu a tréninkový výkon. Pokud výsledky neodpovídají cíli, uprav příjem po malých krocích. Rychlejší přibírání automaticky neznamená rychlejší růst svalů.
Co je kalorický nadbytek a kdy ho pro růst svalů skutečně potřebuješ?
Kalorický nadbytek znamená, že dlouhodobě přijímáš více energie, než tvoje tělo vydává. Pokud například denně spotřebuješ přibližně 2 500 kcal a přijmeš 2 700 kcal, vzniká nadbytek kolem 200 kcal.
Energetická bilance má tři základní podoby:
Udržovací příjem: přijímáš přibližně tolik energie, kolik vydáváš, a tvoje průměrná hmotnost zůstává relativně stabilní.
Kalorický deficit: energetický příjem je nižší než výdej a při dlouhodobém dodržování zpravidla dochází k poklesu hmotnosti.
Kalorický nadbytek: energetický příjem převyšuje výdej a vytváří podmínky pro přibírání.
Pro růst svalové hmoty, odborně hypertrofii, ale nestačí pouze více jíst. Svaly potřebují dostatečný tréninkový podnět, především postupně náročnější silový trénink, odpovídající příjem bílkovin a regeneraci.
Nadbytečná energie může tyto procesy podpořit. Pokud však trénink neposkytuje dostatečný stimul, samotné kalorie svaly nevybudují.
Je kalorický nadbytek nezbytný?
Ne vždy. Začátečníci, lidé vracející se po delší pauze nebo cvičenci s vyšší zásobou tělesného tuku mohou za určitých okolností nabírat svalovou hmotu i na udržovacím příjmu, případně při mírném deficitu. Tomuto procesu říkáme tělesná rekompozice.
U zkušenějšího, relativně štíhlého člověka bývá situace odlišná. Jeho potenciál rychlého svalového růstu je menší a přiměřený energetický nadbytek může vytvářet příznivější podmínky pro další progres.
Právě proto nedoporučuji všem automaticky přidávat stejné množství kalorií.
Podrobnější souvislosti mezi výživou, tréninkem a regenerací vysvětluji v článku Jak nabrat svaly bez zbytečného tuku.
Jak velký kalorický nadbytek nastavit, aby nerostl hlavně tuk?
Za rozumný výchozí bod pro mnoho zdravých silově trénujících považuji navýšení přibližně o 100–300 kcal denně. Jde o konzervativní doporučení pro praxi, nikoliv o vědecky stanovené optimální množství pro každého.
Alternativou je přidat přibližně 5–10 % nad udržovací příjem. Vyšší hodnoty mohou být použitelné v konkrétních situacích, zejména u některých štíhlých začátečníků, ale také zvyšují riziko zbytečně rychlého přibírání.
Nejdřív zjisti, kolik energie skutečně potřebuješ
Nejspolehlivějším praktickým výchozím bodem je kombinace zaznamenaného příjmu a vývoje tělesné hmotnosti.
Pokud například dva týdny přijímáš v průměru 2 600 kcal denně a tvoje průměrná hmotnost se prakticky nemění, můžeš 2 600 kcal považovat za pracovní odhad udržovacího příjmu.
Začni třeba na 2 800 kcal a sleduj, co se bude dít.
Nemáš-li předchozí záznamy, můžeš použít kalorickou kalkulačku. Její výsledek však ber jako orientační odhad, nikoliv jako přesné měření svého energetického výdeje.
Proč nemusí být dobrý nápad přidat rovnou 500 kcal?
Představa, že čím více jíš, tím rychleji rostou svaly, není dobře podložená.
Ve studii Helmse a kolegů z roku 2023 porovnávali výzkumníci u silově trénujících lidí udržovací příjem, přibližně 5% a 15% nadbytek. Rychlejší přibírání souviselo především s větším nárůstem kožních řas, zatímco u většiny sledovaných svalů nebyl přesvědčivě prokázán větší růst. Studie ovšem byla malá a trvala pouze osm týdnů.
Podobným směrem ukazuje i menší studie z roku 2026, ve které skupina s nižším skutečným energetickým příjmem nabrala méně tuku při srovnatelných odhadovaných přírůstcích svalové hmoty a síly. Výsledky je třeba hodnotit opatrně kvůli malému souboru a použité metodě měření tělesného složení.
Praktický závěr: Není nutné začínat vysokým nadbytkem jen proto, abys měl jistotu, že jíš dost. Lepší je průběžně ověřovat, zda tvoje současná strategie funguje.
Kolik přibírat týdně při objemu?
Rychlost přibírání by měla odpovídat tvé trénovanosti, výchozí tělesné kompozici a cíli.
Odborný přehled Irakiho a kolegů z roku 2019 doporučoval začínajícím a středně pokročilým naturálním kulturistům přibližně 0,25–0,5 % tělesné hmotnosti týdně. Pro pokročilé navrhoval konzervativnější postup.
Pokud chceš především minimalizovat přibírání tuku, může být rozumné zvolit spíše pomalejší tempo.
Orientačně bych postupoval takto:
Začátečník: přibližně 0,2–0,4 % hmotnosti týdně.
Mírně pokročilý: přibližně 0,15–0,3 % týdně.
Pokročilý cvičenec: přibližně 0,1–0,25 % týdně, případně i pomaleji.
Tato rozmezí představují praktické cíle pro sledování trendu. Nejsou to přesné biologické hranice ani záruka konkrétního poměru nabraných svalů a tuku.
Příklad výpočtu pro 70 kg
Pokud vážíš 70 kg a zvolíš tempo 0,2–0,4 % týdně, vychází to na přibližně 140–280 gramů za týden.
Za čtyři týdny by šlo přibližně o 0,56–1,12 kg celkové hmotnosti.
To však neznamená, že získáš stejné množství svalové tkáně. Část přírůstku může tvořit tuk, voda, glykogen nebo obsah trávicího traktu.
Právě proto nelze podle běžné osobní váhy přesně určit, kolik kilogramů svalů za měsíc získáš.
Proč váha po zvýšení kalorií někdy prudce vyskočí?
Vyšší příjem sacharidů obvykle doplní zásoby svalového glykogenu. Ten na sebe váže vodu, takže se hmotnost může zvýšit i bez odpovídajícího nárůstu tuku.
Roli hraje také příjem soli, větší objem potravy, změny trávení a zatížení při tréninku.
Jestliže po přechodu z redukce na objem přibereš během několika dnů třeba 0,8 kg, neznamená to automaticky, že jsi získal 0,8 kg tuku.
První dny proto nepřeceňuj. Důležitější je vývoj v dalších týdnech.
Jak poznáš, že nabíráš svaly a ne hlavně tuk?
Žádný běžně dostupný ukazatel sám o sobě nedokáže spolehlivě rozlišit přírůstek svalů a tuku.
Doporučuji sledovat několik věcí současně.
1. Týdenní průměr hmotnosti
Jednotlivé vážení ovlivňuje voda, množství potravy i předchozí trénink. Proto porovnávej průměry z více ranních vážení za podobných podmínek.
2. Obvod pasu
Pokud hmotnost roste pomalu, zatímco pas zůstává relativně stabilní, jde o příznivější signál než současný rychlý nárůst obou hodnot. Není to však přímý důkaz svalového růstu.
3. Tréninkový výkon
Sleduj pracovní váhy, počet opakování, techniku a subjektivní náročnost sérií. Postupné zlepšování výkonu při kvalitním tréninku podporuje předpoklad, že se tělo adaptuje.
4. Srovnatelné fotografie
Fotografie pořízené za stejných podmínek mohou odhalit změny, které běžná váha neukazuje.
5. Regenerace
Sleduj kvalitu spánku, únavu a schopnost zvládat opakované tréninky. Vyšší příjem energie sám o sobě nezaručuje dobrou regeneraci.
Nejpřínosnější bývá vyhodnocovat tyto ukazatele v horizontu několika týdnů. Pokud se výkon postupně zlepšuje, hmotnost roste přiměřeně a pas se výrazně nemění, není obvykle důvod do nastavení zasahovat.
Přesnější postup měření najdeš v mém článku Jak měřit pokrok při hubnutí a cvičení.
Kdy přidat kalorie, kdy ubrat a kdy neměnit vůbec nic?
Nejdřív si ověř, že máš dostatek spolehlivých údajů.
Většinou doporučuji vyhodnocovat alespoň 2–3 týdny srovnatelných výsledků. Při každé změně zároveň zkontroluj dodržování jídelníčku, tréninkovou zátěž, spánek a pohyb mimo posilovnu.
1. Hmotnost neroste, výkon se zlepšuje a pas je stabilní
Tohle nemusí představovat problém. Může docházet k tělesné rekompozici nebo prostě ke zlepšování nervosvalové koordinace a techniky.
Pokud jsi začátečník nebo se vracíš po pauze, může být rozumné příjem zatím neměnit.
U zkušenějšího cvičence, který chce cíleně zvyšovat hmotnost, lze po několika týdnech zvážit přidání 100–150 kcal denně. Další kontrolu proveď přibližně za 2–3 týdny.
2. Hmotnost neroste a výkon dlouhodobě stagnuje
Nejdříve ověř, zda opravdu dodržuješ plán a jestli máš dobře nastavený trénink. Stagnace nemusí být způsobená nedostatkem kalorií.
Pokud je trénink přiměřený, regenerace dostatečná a hmotnost zůstává několik týdnů stabilní, přidej orientačně 100–150 kcal denně.
Účinek posuď po dalších 2–3 týdnech.
3. Hmotnost roste přiměřeně a pas zůstává stabilní
Tady obvykle není co opravovat.
Pokud se zároveň zlepšuje tréninkový výkon a dobře regeneruješ, pokračuj se stejným příjmem. Průběžně kontroluj, zda se tempo přibírání výrazně nemění.
Nepřidávej jídlo jen proto, že už několik týdnů jíš stejné množství.
4. Hmotnost roste příliš rychle a současně výrazně přibývá v pase
Tato kombinace může znamenat, že je energetický nadbytek zbytečně vysoký.
Nejdříve vyluč krátkodobé výkyvy způsobené vodou, zvýšeným příjmem sacharidů nebo změnou podmínek měření.
Pokud rychlé tempo pokračuje několik týdnů, uber přibližně 100–200 kcal denně a sleduj další vývoj alespoň dva týdny.
5. Hmotnost náhle vyskočí po zvýšení sacharidů
Nedělej okamžitě žádnou změnu.
Doplněný glykogen a voda mohou způsobit rychlý nárůst hmotnosti, který neodpovídá přírůstku tuku.
Pokračuj v nastaveném příjmu a porovnej průměry za následujících 10–14 dní. Teprve pokud bude hmotnost dále nepřiměřeně růst, zvaž úpravu.
6. Výkon klesá navzdory vyššímu kalorickému příjmu
Více jídla nemusí napravit přetížení, nedostatek spánku nebo nevhodně sestavený trénink.
Zkontroluj celkovou únavu, počet náročných sérií, progresi zatížení i kvalitu regenerace.
Někdy je vhodnější zařadit lehčí tréninkový týden než přidávat dalších 200 kcal. Po úpravě zatížení vyhodnoť výkon během následujícího jednoho až dvou týdnů.
7. Změnil se počet kroků, práce nebo tréninková zátěž
Energetický výdej není neměnná hodnota.
Velkou roli hraje NEAT, tedy energie vydaná běžným pohybem mimo plánované cvičení. Patří sem chůze, stání, práce i spontánní pohyb během dne.
Pokud například přejdeš ze sedavé práce do fyzicky náročnějšího zaměstnání, může se tvoje skutečná energetická potřeba výrazně zvýšit.
Naopak při poklesu aktivity může dříve vhodný příjem najednou vytvářet větší nadbytek.
Při takové změně nejdříve uprav očekávání a sleduj nový trend přibližně 2–3 týdny. Kalorie měň podle skutečného vývoje, ne podle předpokládaného počtu spálených kalorií.
Moje hlavní pravidlo: Pokud nemáš jasný trend a zároveň nevíš, jestli se změnil příjem, pohyb nebo regenerace, nejprve zpřesni informace. Časté úpravy na základě jednotlivých dnů většinou přidávají zmatek.
Praktický příklad: jak nastavit lean bulk krok za krokem
Pojem lean bulk označuje kontrolovanou objemovou fázi, jejímž cílem je podpořit růst svalů a omezit zbytečné ukládání tuku.
Ukážu ti modelový příklad.
Výchozí situace
Máme zdravého muže s tělesnou hmotností 72 kg, který pravidelně silově trénuje přibližně dva roky.
Cvičí čtyřikrát týdně, vede si tréninkový deník a chce postupně budovat svalovou hmotu.
Po několika týdnech sledování má pracovní udržovací příjem přibližně 2 550 kcal denně.
Zvolíme následující nastavení:
Výchozí hmotnost: 72 kg.
Udržovací příjem: 2 550 kcal.
Počáteční nadbytek: 200 kcal.
Nový denní příjem: 2 750 kcal.
Cílové tempo: přibližně 0,15–0,3 % hmotnosti týdně, tedy 110–215 g.
Kontrola: týdenní průměr hmotnosti, pas, tréninkový výkon a dodržování příjmu.
První týden: hmotnost rychle stoupne
Průměrná hmotnost se zvýší ze 72,0 na 72,5 kg.
To je rychlejší změna, než jsme plánovali. Přesto zatím kalorie neubíráme.
Člověk totiž zvýšil příjem sacharidů a pravděpodobně doplnil část zásob glykogenu a vody.
Druhý a třetí týden: sledujeme skutečný trend
Ve druhém týdnu je průměr 72,43 kg, ve třetím 72,46 kg.
Pas zůstává prakticky stejný. Trénink probíhá dobře, ale hmotnost se po počátečním skoku téměř neposouvá.
Ve čtvrtém týdnu je průměr 72,48 kg.
Protože už máme několik týdnů podobných hodnot, můžeme vyhodnotit, že skutečné tempo přibírání je pod stanoveným cílem.
Čtvrtý týden: mírná úprava
Denní příjem zvýšíme o 100 kcal na 2 850 kcal.
Neměníme současně tréninkový plán ani množství kardia, abychom mohli lépe posoudit účinek změny příjmu.
Pátý až sedmý týden: kontrola výsledku
Průměrná hmotnost se vyvíjí následovně:
Pátý týden: 72,58 kg.
Šestý týden: 72,72 kg.
Sedmý týden: 72,88 kg.
Od čtvrtého týdne jde o přírůstek přibližně 0,13 kg týdně, tedy kolem 0,18 % původní hmotnosti.
To odpovídá našemu konzervativnímu cíli.
Pokud současně přibývají opakování nebo pracovní váhy, pas se výrazně nezvětšuje a regenerace funguje, ponecháme 2 850 kcal.
Smyslem celého postupu není najít dokonalé číslo při prvním výpočtu. Smyslem je postupně najít příjem, který odpovídá skutečné reakci těla.
A co pokročilý cvičenec?
Představ si zkušeného muže s hmotností 91 kg, který silově trénuje deset let a má za sebou několik objemových fází.
Jeho schopnost rychle budovat novou svalovou hmotu bude pravděpodobně nižší než u začátečníka.
Pokud má ověřený udržovací příjem 3 000 kcal, může začít například na 3 150 kcal a usilovat o velmi pozvolné přibírání kolem 0,1–0,2 % týdně.
To odpovídá přibližně 90–180 gramům týdně.
Takto pomalý progres bude náročné vyhodnocovat z krátkodobých změn váhy. O to větší význam mají delší časové úseky, tréninkové výsledky a vývoj pasu.
Musíš při nabírání svalů počítat kalorie?
Nemusíš. Počítání kalorií je nástroj, který může pomoci zpřesnit příjem, ale není povinnou součástí budování svalů.
Pokud máš pravidelný režim a jíš podobné porce, často stačí upravit jednu nebo dvě položky jídelníčku.
Můžeš například přidat trochu rýže nebo brambor k hlavnímu jídlu, další krajíc pečiva ke snídani nebo menší svačinu podle potřeb a preferencí.
Výhodou je jednoduchost a dlouhodobá udržitelnost. Nevýhodou menší přesnost.
Kdy se vyplatí zapisovat jídlo?
Krátkodobé sledování může být užitečné, pokud nevíš, kolik energie skutečně přijímáš, nebo pokud se několik týdnů nedaří dosáhnout očekávaného vývoje.
Nemusíš však vážit každou surovinu po celý rok.
Často postačí přesnější evidence během jednoho až dvou týdnů a následně stabilní systém porcí.
Pokud počítání kalorií vyvolává nadměrnou úzkost, pocity viny nebo nutkavé kontrolování, není vhodné za každou cenu pokračovat. Přednost má zdravý a udržitelný vztah k jídlu.
Další principy práce s porcemi najdeš v článku Jak hubnout bez počítání kalorií. Přestože se věnuje redukci, základní princip stabilního stravovacího režimu lze využít i při nabírání.
Kdy je lepší tělesná rekompozice než kalorický nadbytek?
Pokud máš vyšší množství tělesného tuku, začínáš se silovým tréninkem nebo se vracíš po delší přestávce, nemusí být klasická objemová fáze nejlepší první volbou.
Tělesná rekompozice znamená snahu současně zlepšovat svalovou hmotu a snižovat množství tuku.
Za určitých okolností je to možné i bez celkového nárůstu hmotnosti. Zvlášť pokud máš prostor pro výrazné zlepšení tréninkových adaptací.
Jak poznáš, že má rekompozice smysl?
Například pokud máš vyšší obvod pasu, začínáš pravidelně cvičit a postupně se zlepšuješ ve většině cviků, může být rozumné nejprve stabilizovat příjem a zaměřit se na kvalitní trénink.
Naopak pokud už delší dobu trénuješ, máš relativně nízké množství tělesného tuku a tvoje hmotnost i výkonnost dlouhodobě stagnují, může být malý nadbytek vhodnější.
Po redukční dietě doporučuji nejdříve vyhodnotit, zda se skutečně stabilizoval udržovací příjem. Prudký návrat k vysokým kaloriím není nutný.
Volba mezi redukcí, rekompozicí a objemem by měla vycházet z výchozího stavu a priorit, nikoliv pouze z čísla na váze.
Nejčastější chyby při objemové fázi
1. Příliš vysoký kalorický nadbytek
Velký energetický přebytek může způsobit rychlejší ukládání tuku, aniž by odpovídajícím způsobem zvýšil svalový růst.
Náprava: Začni konzervativně a příjem zvyšuj až při nedostatečném trendu.
2. Snaha přibírat co nejrychleji
Rychlost růstu hmotnosti není totéž co rychlost růstu svalů.
Náprava: Nastav realistické tempo podle trénovanosti a pravidelně sleduj pas.
3. Nedostatečně kvalitní silový trénink
Bez odpovídajícího zatížení, techniky a postupné progrese nemůžeš očekávat optimální růst svalů.
Náprava: Věnuj pozornost tréninkovému programu a progresivnímu přetížení.
4. Chybějící měření
Bez záznamů nelze dobře poznat, zda přibíráš odpovídajícím tempem.
Náprava: Sleduj průměrnou hmotnost, pas a výkony, nikoliv pouze náhodná vážení.
5. Neustálé změny kalorického příjmu
Každodenní úpravy podle ranní váhy znesnadňují vyhodnocení skutečného vývoje.
Náprava: Nechej nastavení dostatek času, zpravidla alespoň 2–3 týdny.
6. Přeceňování každého kilogramu navíc
Část nárůstu hmotnosti tvoří voda, glykogen, obsah trávicího traktu nebo tuk.
Náprava: Hodnoť kombinaci ukazatelů a nepovažuj každou změnu váhy za svalový přírůstek.
7. Ignorování spánku a regenerace
Vyšší příjem energie nenahradí nekvalitní spánek ani nevhodně nastavenou tréninkovou zátěž.
Náprava: Při přetrvávajícím poklesu výkonu prověř také regeneraci a celkovou únavu.
8. Zbytečně složitý jídelníček
Extrémně velké porce, neustálé přejídání nebo spoléhání na kaloricky velmi bohatá jídla nejsou nutnou podmínkou objemu.
Náprava: Vycházej z běžných potravin, rozumných porcí a dostatečného množství živin. Inspiraci najdeš v článku Top 10 potravin pro budování svalové hmoty.
Jak bych kalorický nadbytek nastavil v trenérské praxi
Při nastavování výživy bych nezačínal otázkou, kolik kalorií chceš jíst, ale tím, jaký je tvůj současný stav, tréninková historie a skutečný cíl.
Nejdříve bych zhodnotil vývoj hmotnosti, dosavadní jídelníček, trénink, regeneraci a každodenní pohyb. Podle toho bych rozhodl, zda vůbec potřebuješ objemovou fázi.
Pokud ano, stanovil bych pracovní udržovací příjem, přidal přiměřené množství energie a nastavil kontrolní ukazatele.
V praxi je potřeba počítat například s těmito situacemi:
Cvičenec tvrdí, že jí dost, ale jeho skutečný příjem se výrazně mění mezi pracovními dny a víkendem. Nejdříve je vhodné sjednotit režim.
Hmotnost rychle stoupá, ale tréninkové výkony se neposouvají a pas se zvětšuje. Tady bych prověřil velikost nadbytku i kvalitu tréninku.
Člověk po zvýšení příjmu během několika dnů přibere kilogram a chce okamžitě ubrat jídlo. Nejdříve bych zhodnotil změnu sacharidů, vody a další vývoj hmotnosti.
Pro samotnou podporu růstu svalů je zároveň vhodné zajistit odpovídající příjem bílkovin. U zdravých silově trénujících lidí se často používá přibližně 1,6–2,2 g na kilogram hmotnosti denně. Podrobnosti vysvětluji v článku Kolik bílkovin denně?.
Při zdravotních omezeních, zejména onemocnění ledvin nebo jiných stavech vyžadujících úpravu výživy, je nutné postup individualizovat ve spolupráci s příslušným zdravotnickým odborníkem.
Stejně tak bych neprosazoval objemovou fázi u člověka, pro kterého znamená přibírání nebo sledování jídla výraznou psychickou zátěž.
Cílem není získat co největší číslo na váze. Cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelné podmínky pro lepší tělesnou kompozici a výkon.
FAQ – nejčastější otázky ke kalorickému nadbytku
Co je při nastavování kalorického nadbytku nejdůležitější?
Znát svůj přibližný udržovací příjem, zvolit přiměřený nadbytek a sledovat skutečný vývoj hmotnosti, pasu a tréninkového výkonu.
Jak velký kalorický nadbytek potřebuju pro růst svalů?
Pro řadu zdravých silově trénujících může být vhodným začátkem 100–300 kcal denně. Konkrétní potřeba závisí na trénovanosti, energetickém výdeji a individuální reakci.
Kolik bych měl přibírat týdně při objemu?
Orientačně přibližně 0,1–0,4 % tělesné hmotnosti týdně podle trénovanosti. Pokročilejší cvičenci obvykle volí pomalejší tempo. Jde o praktická vodítka, nikoliv zaručený poměr svalů a tuku.
Jak dlouho držet kalorický nadbytek?
Pokud funguje trénink, regenerace a tělesná kompozice se vyvíjí přijatelně, může objemová fáze pokračovat několik měsíců. Její délku přizpůsob výchozímu stavu a průběžným výsledkům.
Jak často kontrolovat a upravovat kalorický příjem?
Hmotnost můžeš sledovat průběžně, ale změny příjmu obvykle vyhodnocuj po 2–3 týdnech. Při velmi pomalém nabírání je vhodný i delší interval.
Za jak dlouho uvidím první výsledky?
Výkonnost se může začít zlepšovat během prvních týdnů. Viditelné změny svalové hmoty zpravidla vyžadují delší čas. Rychlost závisí mimo jiné na trénovanosti, kvalitě programu a genetických dispozicích.
Musím při nabírání svalů počítat kalorie?
Ne. Můžeš pracovat se stabilními porcemi a sledovat vývoj hmotnosti. Přesnější zapisování je užitečné především tehdy, když se výsledky dlouhodobě nedaří vysvětlit.
Dá se nabírat svalová hmota bez přibírání tuku?
Ano, za určitých podmínek může docházet k tělesné rekompozici. Při klasické objemové fázi však nelze zaručit nulový přírůstek tuku.
Jaké chyby vedou k tomu, že přibírám hlavně tuk?
Nejčastěji příliš velký energetický nadbytek, nedostatečně kvalitní trénink a absence průběžné kontroly výsledků. Samotné přibírání neprokazuje růst svalové hmoty.
Kdy je vhodné vyhledat odborníka?
Pokud dlouhodobě stagnuješ, nevíš, jak nastavit příjem, nebo se ti opakovaně nedaří kontrolovat přibírání. Při zdravotních omezeních či problematickém vztahu k jídlu je důležité zapojit odpovídajícího zdravotnického specialistu.
Chceš nabírat svaly bez zbytečného tuku? Nastavíme postup podle tebe
Kalorický nadbytek není jednorázový výpočet, který nastavíš na začátku objemu a už se k němu nemusíš vracet.
S rostoucí hmotností, měnícím se pohybem a tréninkovou zátěží se může měnit i tvoje energetická potřeba.
Pokud si chceš příjem nastavit individuálně, můžu ti pomoci v rámci výživového poradenství a sestavení stravovacího plánu.
Spolupráce může zahrnovat také online vedení, případně osobní tréninky nebo hybridní coaching v Ústí nad Labem.
Společně můžeme nastavit realistický cíl, vhodný příjem energie a způsob kontroly výsledků, který bude odpovídat tvému tréninku i běžnému životu.
Aktuální možnosti najdeš v ceníku mých služeb.
Pavel Hofman – osobní trenér a výživový poradce, Ústí nad Labem
Použité zdroje a odborná literatura:
- Slater GJ, Dieter BP, Marsh DJ, Helms ER, Shaw G, Iraki J. Is an Energy Surplus Required to Maximize Skeletal Muscle Hypertrophy Associated With Resistance Training. Frontiers in Nutrition. 2019;6:131. DOI: 10.3389/fnut.2019.00131.
- Iraki J, Fitschen P, Espinar S, Helms E. Nutrition Recommendations for Bodybuilders in the Off-Season: A Narrative Review. Sports. 2019;7(7):154. DOI: 10.3390/sports7070154.
- Helms ER, Spence A-J, Sousa C, et al. Effect of Small and Large Energy Surpluses on Strength, Muscle, and Skinfold Thickness in Resistance-Trained Individuals: A Parallel Groups Design. Sports Medicine – Open. 2023;9:102. DOI: 10.1186/s40798-023-00651-y.
- Gavanda S, Arnet L, Löffler D, et al. Time-Restricted Eating during a Bulking Phase Is Associated with Reduced Fat Accumulation, while Muscle and Strength Gains Are Maintained: A 12-Wk Randomized Controlled Trial. The Journal of Nutrition. 2026;156(9):101722. DOI: 10.1016/j.tjnut.2026.101722.


